CUSTOMER SERVICE

Müşteri Hizmetleri

Zayıf müşteri hizmetlerinin 7 belirtisi ve bunlardan kaçınmanın yolları

 

23/11/2018

İyi müşteri hizmetleri herhangi bir iş veya şirketin sorunsuz çalışmasının anahtarıdır. Bir müşteri olarak memnun kalmanız ve aldığınız hizmetin sadece arkadaşça değil, aynı zamanda etkili ve verimli olması durumunda, yeniden tercih etmeye daha istekli olmanız daha mümkündür. İyi bir müşteri hizmetinin, işletme üzerinde para ve hayatta kalma baskısı olduğunda, ikinci plana atılarak göz ardı edilmesi çok muhtemeldir, ancak aslında devam eden kârlılığınız buna bağlıdır. İyi müşteri hizmeti vermeyi göz ardı etmeyin, müşterilerinizin sizi yeniden tercih etmesini ve işinizi her zaman güçlü tutmanızı sağlamak için tutarlı kalmanız gerekir.

Zayıf müşteri hizmetleri göstergelerinin bazıları ve bunlardan kaçınmanın yolları:

1. Karşılamada Yavaşlık.

Muhtemelen müşteri hizmetlerinin doğru olması için uygulanması gereken en kolay unsur personelinizin müşterilerinizi geldiklerinde karşıladığından emin olmaktır. Müşterilerinizin karşılanmasında geç kalınması her zaman kötü bir başlangıç demektir. Çünkü muhtemelen müşterileriniz de zaman konusunda sizin kadar baskı altındadırlar. Araçlar çoğu zaman müşterilerin çocuklarını okula bıraktıkları veya iş yerlerine gidecekleri, yani zamanın kısıtlı olduğu dönemlerde servis hizmeti alınmak üzere getirilir. Müşteri için aracına gün boyunca erişememe olasılığı sadece stresli değil, aynı zamanda lojistik bir kâbus olabilir – hatta bu konu işlem maliyetinden bile önemli olarak önceliklendirilmiş bir konudur.

2. Karşılamada Zayıflık.

Samimi olmayan bir karşılama kötü bir başlangıç yaratır. Sıcak bir karşılamayla el sıkışma ve gülümseme her türlü gerginliği alabilir ve müşteriyi rahatlatabilir. Bu, yalnızca müşteri ile daha kolay ve hızlı bir şekilde başa çıkmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hizmetinize ve şirketinize güvendiğinizi de gösterir. Bu özellikle sürücülükte nispeten daha deneyimsiz olan veya az mekanik bilgisine sahip olan müşteriler için önemlidir- onlar için tamirhaneyi ziyaret etmek zor bir deneyim olabilir. Müşterileri rahatlatmak sadece küçük veya önemsiz olsa bile onların sorunlarına önem verdiğinizi kanıtlamak adına önemlidir. Bunu patronluk taslamadan yapmak önemlidir.

3. Düzensiz bir atölye.

Kirli kahve fincanları olan, dağınık, pis bir karşılama alanı ve elindeki telefondan sosyal medyada gezinen bir personel asla güven vermeyecektir. Kitabın kapağına göre karar vermemeniz gerekse de ilk izlenimlerimizi görünüme dayalı olarak yapmaktan dolayı suçluyuz. Bu nedenle, atölyenizi ve personelinizi temiz ve düzenli tutmanız, insanların sizi ve yaptığınız işi nasıl gördükleri konusunda basit ancak son derece önemli bir konudur. Çalıştığınız binanın fiziksel yapısıyla ilgili bazı açılardan kısıtlarınız olsa da her zaman birtakım iyileştirmeler yapılabilir. Bazen bir miktar boya ya da küçük bir sandalye kadar ufak bir şey, rahat sandalyeler ve iyi kapsamlı dergiler, müşteriye buranın güvenilir bir kurum olduğunu göstermek için yeterlidir.

4. Müşterilerin uzun süre bekletilmesi.

Müşteriler aradıklarında onlara araçlarının hazır olmadığı söylenirse, bu ya geri dönüş sürelerinizin çok uzun ya da sizin verimsiz çalıştığınızı gösteren bir işarettir. Her iki durumda da bu kötü bir işarettir. Hız herhangi bir hizmetin önemli bir parçasıdır, müşterinin beklerken daha az zaman kaybettiği ve aynı zamanda daha fazla müşteriyi bir günlük çalışmaya sığdıracağınız anlamına gelir böylece bu da gelirinizi en üst düzeye çıkaracaktır. Hızı artırmak adına daha pratik yolları kullanırken hata riskinin artmayacağından emin olun. Müşterilerin hakkınızdaki izlenimlerinde önemli bir faktör olabileceğinden, hız konusunda sizin ve şirketiniz için doğru dengeyi bulmanız çok önemlidir. Hızlı ve kaliteli bir hizmet sunmak için personelinizin bilgili ve titiz olduğundan emin olun.

5. Zayıf iletişim.

İletişim hayatın her alanında oldukça önemlidir ancak hiçbiri bir işletmedeki iletişim kadar önemli değildir. Bu iletişim personel ve yönetim arasındaki ya da personel ve müşteri arasındaki iletişim olabilir. Bir müşteri aracını sizin atölyenize bıraktığında onun sorumlusu sizsinizdir. Otomobiller sadece pahalı olmakla kalmayıp aynı zamanda müşteri için de önemlidir, bu nedenle müşterinin aracıyla ilgili çalışmaların nasıl ilerlediğini bilmesini sağlamanız önemlidir. Bu konu tamamlanması uzun zaman alabilecek, pahalı onarımlar yapılırken özellikle daha fazla önemlidir. Bir müşterinin ne yapıldığının farkında olması ne kadar tutacağı, ve ne kadar zaman alacağını bilinmesi ona biraz olsun huzur verir.

6. Esnek olmayan randevu saatleri.

21. yüzyıl dünyasında herkes meşgul ve sürekli acele içindedir. Aracın hizmetinin tamamlanması veya gerçek bir rahatsızlığın giderilmesini sağlayabilmek için esnek ve uzlaşmacı olmak insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakır ve yardım etmek için orada olduğunuzu onlara hissettirir. Bu özellikle tam zamanlı çalışan ve mesai bitimi öncesinde araçlarını geri alamayan veya aracına belirli bir zaman dilimi için özellikle ihtiyaç duyan müşteriler için gerçekten yararlı olabilir. Bu esneklik, müşteriler için çekici görünür ve itibarınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

7. İnisiyatif eksikliği.

İyi müşteri hizmetlerinin önemli bir yönü tam kapsamlı olmaktır. Tek bir araçta aynı anda çalışan çok sayıda karmaşık parça ve farklı sistemlerin olması, bir seferde birden fazla şeyin yanlış olabileceği ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Bir hatayı düzelttiniz ancak farklı bir hatayı atlamış olmanız müşteriler için sinir bozucu olabilir. Ekstra kontroller ya da testler yapmak, bir müşteriye son derece yardımcı olur ve birkaç hafta içinde size ikinci kez yeniden gelmesini sağlayabilir. Bu hassasiyet ayrıca gelişmekte olan her türlü sorunu çözmenize ve müşteriyi ilerleyen zamanlarda çekeceği güçlüklerden korumanıza yardımcı olabilir. Önlem almak hem şirketiniz hem de müşteriniz için çok daha hızlı ve ucuz olabilir ve kapsamlı ele almak her iki taraf için de faydalıdır.

Sonuç

Önyargılara rağmen iyi müşteri hizmetleri sağlamak gerçekten de göründüğü kadar zor değildir. Bu fikirlerin yalnızca bir veya ikisini uygulamak bile sağladığınız hizmet ve müşterinizin deneyimine fark katar. Bu da işinizi ve saygınlığınızı artırmanıza yardımcı olur, ayrıca karınızı da artırır.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
En son gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun. İstediğiniz an abonelikten ayrılabilirsiniz.

THANK YOU FOR REGISTERING TO RECEIVED OUR CUSTOMER SERVICE EBOOK.

We will contact you when it is available for download.

 
TELL US YOUR STORY

İLGİLİ MAKALELER

;
x FREE eBook Download

ÜCRETSİZ E-KİTABI İNDİR

Atölyenizde nasıl daha iyi müşteri
hizmeti sunabileceğinizi öğrenin.

Indir
 
MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
En son gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun. İstediğiniz an abonelikten ayrılabilirsiniz.

THANK YOU FOR REGISTERING TO RECEIVED OUR CUSTOMER SERVICE EBOOK.

We will contact you when it is available for download.

 
 
Close Menu

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Almost there...

Confirm Subscription

Please open the email we just sent you.

We don't want you to miss out - we're checking we have your correct details. TRW are part of the ZF Group.

TRW ÜRÜN YELPAZESİ

YEDEK PARÇA KATALOĞU ▶