CUSTOMER SERVICE

Müşteri Hizmetleri

ATÖLYENIZDE SAKIN KALMA VE STRES YÖNETIMI IÇIN 10 IPUCU

 

01/10/2018

Bir tamir atölyesini çalıştırmak çok kârlı olabilir, ancak işler iyi idare edilirken bile stresli bir iş olabilir. Kafanızda onlarca soru varken, endişe gece boyunca uykunuzu kaçırabilir. Müşterileriniz mutlu mu? Size gelmeye devam edecekler mi? Masraflarınızı karşılayabiliyor ve borçlarınızı geri ödeyebiliyor musunuz? Yeterli nakit akışınız var mı? Çalışanlarınız mutlu mu? En iyi takım üyelerinizi elinizde tutabilecek misiniz? Ekipmanlarınız yeterince iyi ve geleceğe yönelik mi, değilse ne zaman ve nasıl değiştireceksiniz?

Zihinsel baskı da fiziksel çaba kadar yorucu olabilir, sizi endişeli ve bitkin yapabilir. Bu gerçekleri değiştiremezsiniz çünkü bir tamirhane çalıştırmak stresli bir iştir ve yapabileceğiniz şey stresi etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenmektir, böylece en iyi şekilde performans gösterebilir ve hayattan keyif alabilirsiniz.

Ne kadar az stresli olursanız, vereceğiniz müşteri hizmetleri de o kadar iyi olur.

İşte en iyi on ipucu:

1. İyi şeyleri unutmayın

İşletmenin ayakta kalmasını sağlamak için yapılması gereken her şeyi düşündüğünüzde, olumsuz hissetmeniz çok kolaydır. Bunun yerine, yolunda giden şeyleri hatırlamaya çalışın ve olumlu düşünün. Hatta bunları yazabilirsiniz de: işinizle ilgili olumlu şeyleri listelemek, unuttuğunuz ve kabullendiğiniz birçok şeyi size hatırlatabilir. Dikkatinizi vermeniz gereken sorunlardan dolayı kafanız karışırken, başardığınız tüm iyi şeyleri unutmak kolaydır.

Listenizi duvara da asabilirsiniz. Daha sonra, hala ele alınması gereken şeyler yüzünden kaygılandığınızda, listenize bakabilir ve zorlukların olduğu birçok şeyin artık başarıya dönüştüğünü görebilirsiniz.

2. Görevlerinizle ilgili öncelik sıralaması yapın

İş yükünüzde öncelik sıralaması yapmak, sadece atölyenizin verimini artırmakla kalmaz, aynı zamanda sakin kalmanıza da yardımcı olur. Stresin yaygın nedenlerinden biri, yapılması gereken çok fazla iş olduğu hissidir, bu da bazen görevler arasında gidip gelmenize ve bunlardan her birinin yalnızca küçük bir kısmını tamamlayabilmenize neden olur. Tüm sorunlarınızı tek seferde çözmeye çalışmayın.

Görevlerinizi önceliklendirin. Bunları önem sırasına koyun ve tek seferde sadece birine odaklanın. Böylece, aklınız ve elinizle tek işe odaklanarak, listedeki işleri daha verimli ve etkili bir şekilde tamamlayabileceksiniz.

Bazı insanlar bunu yapmaktan hoşlanmaz, çünkü uzun bir iş listesi, ne kadar çok iş yapmak zorunda olduklarını düşündürür! Böyle olsa bile, tek seferde hepsini denemek ve düşünmek yerine, işleri tek tek bitirerek ve işaretleyerek, daha rahat ve üretken çalışabilirsiniz.

3. Endişelerinizi yazın

ABir işletme sahibi olarak, evdeyken iş düşünmemek daima zordur. Yemeğiniz, uykunuz ve nefesiniz hep iş olur, sizi başarılı kılan, ama aynı zamanda sizi bitiren şey de budur. Kendinizi kolayca, işletmenizi ve yapmanız gerekenleri sürekli düşünürken bulabilirsiniz. Evdeyken işinizden çok fazla endişe duyuyorsanız, bir başarı elde etmiyor ve boş zamanınızın tadını çıkaramıyorsunuz demektir ki bu da istirahate ihtiyaç duyduğunuzda da tekrar işinizin başına geçmek zorunda kalmanızı gerektirir.

Düşüncelerinizden kurtulmanın basit ve hızlı bir yolu, sorunları ve/veya düşündüğünüz olası çözümleri yazmaktır. Psikolojik olarak, düşünceyi tespit etmiş ve kaydetmiş olursunuz. Sorunun unutulmadığını ve kendinizi yenilenmiş hissettiğinizde tekrar ilgilenebileceğinizi bilerek, rahatlayabilirsiniz.

4. Ulaşabileceğiniz meyvelere uzanın

Endişelerinizi listelediğinizde, çözmek için zorluk sırası belirleyin. En büyük sorunların, en kolay şekilde çözülebilenler olduğunu görünce şaşırabilirsiniz.

Örneğin teknisyenler, bir görevi yerine getirmek için ihtiyaç duydukları bilgilere erişemediklerinde hızlıca strese girebilirler, bu da basitçe, internet bağlantınızın hızını artırarak düzeltilmesi kolay bir şey olabilir. Bir sorunu çözerek, atölyedeki herkesi tekrar tekrar etkileyen bir stres faktörünü hızlıca ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Düzenli molalar verin

En basit tavsiye genellikle en iyisidir. Bir probleme takıldığınızda, bazen daireler çizip durabilirsiniz ve bunu çözmenin tek yolu, tekrar başa dönmektir. Bir adım uzaklaşacağınız kısa bir mola, sadece 10 dakika bile olsa, ihtiyacınız olan her şey olabilir.

6. Kendinize iyi bakın

İyi yiyin ve egzersiz yapın. Sağlık herkes için önemlidir ve eğer bir işletme çalıştırıyorsanız bu çok daha önemlidir. Bolca su için. Yeterince uyuyun. Sağlıklı ve dinlenmiş olduğunuz zaman, vücudunuz, bir tamirhane çalıştırmanın stresi ile baş edebilecek donanıma sahip olur. Ayrıca egzersiz, başladıktan kısa bir süre sonra endişe ve stresi azalttığı için ayrıca faydalıdır. Stresli olduğunuzda, egzersiz yapmak genellikle gevşemekten iyidir.

7. Stresinizin nedenini tanımlayın

Eğer işler üzerinize geliyorsa, bir an için durun ve durumunuzu değerlendirin. Derin bir nefes alın ve sizi rahatsız eden şeyin tam olarak ne olduğunu düşünün. Ne olduğunu bilmiyorsanız, sorununuza sağlıklı bir bakış açısı getiremezsiniz.

8. Biriyle konuşun

Sorununuzu patronunuzla/iş arkadaşlarınızla/çalışanlarınızla/ailenizle konuşun. Bu sorunları düzeltmek, diğer insanların olduğu kadar sizin de çıkarınızadır. Biriyle konuşmak sizi meseleleri bastırmaktan uzak tutarken çözüm bulmada iki beyine sahip olacağınız için, sorununuzu paylaşarak çözüm bulmada mesafe kat edersiniz.

9. Eğitime yatırım yapın

Maliyete oluşturduğu için, söylemesi, yapmaktan kolaydır ancak eğitim, paradan tasarruf sağlatırken aynı zamanda uzun vadede stresi de azaltabilir. Bu nedenle, özellikle stresli bir tamir işiyle karşılaştıysanız ya da tamirhanenizde üzerinizdeki baskıyı artıran belirli bir yetenek boşluğu varsa, eğitimi tekrar düşünün.

10. Büyük sözler vermeyin

Örneğin, müşterinin aracının öğlen değil de günün sonunda hazır olacağını bildiğinden emin olun. Kendinizi makul bir miktarda strese sokun. “Az vaat, fazla hizmet“ verirseniz, daha mutlu müşterileriniz olacaktır.

Unutmayın, kendinize bakmak elbette önemlidir, ancak daha az stresli olduğunuzda, olağanüstü müşteri hizmetleri sunmaya daha fazla yatırım yapabilirsiniz.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
En son gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun. İstediğiniz an abonelikten ayrılabilirsiniz.

THANK YOU FOR REGISTERING TO RECEIVED OUR CUSTOMER SERVICE EBOOK.

We will contact you when it is available for download.

 
TELL US YOUR STORY

İLGİLİ MAKALELER

;
x FREE eBook Download

ÜCRETSİZ E-KİTABI İNDİR

Atölyenizde nasıl daha iyi müşteri
hizmeti sunabileceğinizi öğrenin.

Indir
 
MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
En son gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun. İstediğiniz an abonelikten ayrılabilirsiniz.

THANK YOU FOR REGISTERING TO RECEIVED OUR CUSTOMER SERVICE EBOOK.

We will contact you when it is available for download.

 
 
Close Menu

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Almost there...

Confirm Subscription

Please open the email we just sent you.

We don't want you to miss out - we're checking we have your correct details. TRW are part of the ZF Group.

TRW ÜRÜN YELPAZESİ

YEDEK PARÇA KATALOĞU ▶