>MÜŞTERİ HİZMETLERİ

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Atölye ortamında müşteri hizmetleri ne demektir?

 

01/10/2018

Mükemmel bir müşteri hizmetinin alıcı tarafında olmanın nasıl bir şey olduğunu düşünün. Size saygı ile davranıldığını, muhatap olduğunuz kişilerin gerçekten size yardımcı olmaya çalıştıklarını ve yaptıkları işten gurur duyduklarını hissedersiniz.

Bu, normal bir şey midir? Üzerinde düşünmeye gerek kalmayacak kadar kolay bir şey midir? Tabii ki değil, çünkü hepimiz memnun kalmadığımız durumları hatırlarız. Daha sonra bu hizmeti aynı yerden tekrar alır mıyız? Muhtemelen başka yerlere gitmişizdir ve tatmin etmeyen hizmeti bir daha almamışızdır.

Tamirhanenizde, müşteri hizmetleri her seferinde doğru bir şekilde verilmek zorunda, çünkü işletmenizi güçlü tutmak için mevcut müşterilerinizi korumak ve yenilerini kazanmak zorundasınız.

İşte müşteri hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunu gösteren son on istatistik:

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

TRW Discs

 

Şimdi, iyi müşteri hizmetinin ne olduğunu biraz açalım ve müşterileriniz için en önemli olan şeyi görelim.

Tamirhane ortamı

İşte, müşteri tarafından hoş karşılanan ve takdir edilen şeyler için bir kontrol listesi. Size ve işinize uygun olmayabilir, ancak iyi birer hedeftirler.

İş

Müşterilerin, her şeyden önce istedikleri, kârı maksimize etmekten çok, arabalarının iyi ve güvenli bir çalışma ortamında olduğunu bilmektir. Elbette kâr önemlidir ve işletmenizi ayakta tutan şeydir, fakat uzun vadede güvenilir bir hizmet, kısa vadedeki yüksek geri dönüşten daha değerlidir. Asla daha pahalı parçaları veya gerçekten değiştirilmesi gerekmeyen parçaları müşteriye satmaya çalışmayın; ancak, her şeyden önce, ileride ihtiyaç duyulacak yedek parçalar için seçenekler sunun, böylece müşterinin sizin tamirhanenize gelişi, müşteri için daha verimli ve uygun maliyetli bir hizmet haline gelecektir.

Müşteri etkileşimi

Diğer bir önemli nokta da nasıl karşılandığınızdır. Kendinizi müşteriye tanıtır ve tokalaşıp, X Bey/Hanım diye hitap ederseniz, bu büyük bir etki yaratacaktır ve tamirhanenizi son derece profesyonel bir iş yeri olarak sunmanızı sağlayacaktır. Müşteriniz, kendisine böyle özenli bir müşteri hizmeti veriyorsanız, aracına da özen göstereceğinizi bilecektir.

Aynısı, telefona cevap veren veya resepsiyonda bekleyen kişi için de geçerlidir. Eğer bu kişi düzenli müşterileri hatırlar ve basit bir “Merhaba, son gördüğümüzden bu yana nasılsınız?” sorusu ile kendilerine ilgi gösterirse, çok olumlu bir izlenim bırakabilir. Gerçekten de tüm ekibi, uygun durumlarda, bunu yapmaya teşvik etmemek için hiç bir neden yoktur.

Bu dostça özenli yaklaşım internette de geliştirilebilir. Ekip üyelerinin resimlerini ve isimlerini gösteren bir internet sitesi, dürüst ve gizlisi saklısı olmayan bir işletme görüntüsü verir. Eğer müşteri yorumlarını da ekleyebilirseniz, sadece hizmetleriniz için bir rehber değil, aynı zamanda eski ve yeni müşterilere de aynı şekilde güven verecek ve onları çekecek tanıtım aracı olan bir internet sayfanız olur. Bugünlerde, kullanıcıların sizi yüz yüze değerlendirmeden önce internetten değerlendirdiği kaçınılmaz bir gerçek; internette doğru bir imaj çizerek, daima harika bir ilk izlenim oluşturabilirsiniz.

Müşteri aracı bıraktıktan ve siz de gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra, yapılması gerekenleri açıklamak için arayın ve müşterinin, ilerlemenizi memnuniyetle onayladığından emin olun. Bu, önceliğinizin onlara iyi bir hizmet vermek olduğu güvenini sağlamak için mükemmel bir yoldur. İşin detayları üzerinden geçmek için müşterilerle tamirhanede görüşerek, işin sonuna kadar bu yolu izleyin.

Tüm bunların oldukça normal olduğunu düşünebilirsiniz, ancak pek çok işletme bu tavsiyeleri dikkate almaz ve bunların kendiliğinden olacağını düşünür. Bu sizin fırsatınız. Görünüşte basit ama önemli ve etkili şeyler yaparak, rakiplerinizden bir adım ileri gidebilir ve fark yaratabilirsiniz. Kendinize şunu sorun, son zamanlarda kaç defa mükemmel bir hizmet aldınız? İnsanlara anlatacağınız ya da hakkında yorum yazacağınız türden bir hizmet? Muhtemelen o kadar da çok değildir, bu yüzden güzel hizmeti tecrübe ettiğinizde, gerçekten fark edersiniz.

Siz işletmeniz için mükemmel bir müşteri hizmetine öncelik verin, müşterileriniz muhakkak sizi fark edecektir.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
En son gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun. İstediğiniz an abonelikten ayrılabilirsiniz.

THANK YOU FOR REGISTERING TO RECEIVED OUR CUSTOMER SERVICE EBOOK.

We will contact you when it is available for download.

 
TELL US YOUR STORY

İLGİLİ MAKALELER

;
x FREE eBook Download

ÜCRETSİZ E-KİTABI İNDİR

Atölyenizde nasıl daha iyi müşteri
hizmeti sunabileceğinizi öğrenin.

Indir
 
MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

MÜŞTERİ HİZMETLERİ E-KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
En son gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun. İstediğiniz an abonelikten ayrılabilirsiniz.

THANK YOU FOR REGISTERING TO RECEIVED OUR CUSTOMER SERVICE EBOOK.

We will contact you when it is available for download.

 
 
Close Menu

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Almost there...

Confirm Subscription

Please open the email we just sent you.

We don't want you to miss out - we're checking we have your correct details. TRW are part of the ZF Group.

TRW ÜRÜN YELPAZESİ

YEDEK PARÇA KATALOĞU ▶