Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

Yarının müşterileri, dijital pazarlamanın geleceğini nasıl şekillendiriyorlar?

 

18/12/2018

Sosyal medyadan önce, çoğu işletme büyüklüklerini ilan etmek için müşterileriyle etkileşim amacıyla tasarladıkları afişleri dağıtıyor, basın ve reklamlarla mümkün olduğunca geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyordu.

Elbette, işletmeler kendilerini tanıtmak için hala bu yöntemleri kullanıyorlar. Bunları atölyenizi geliştirmek için kullanmış olabilirsiniz ancak dijital çağda iletişim için yeni kanalların ortaya çıkışıyla oyunun kuralları değişti. Poster basmakla ve basılı yayınlarda reklamlarla yer almakla kıyaslandığında, sosyal medya daha hızlı, daha güçlü, çok daha hedefe yönelik ve çoğu zaman daha ucuzdur. Her boyuttaki işletme, dijital pazarlamanın getirdiği gerçek müşteri katılımı potansiyelini giderek daha fazla keşfediyor. Geleneksel medyanın yapamadığı şeyleri yapabiliyor ve müşterilerin bulundukları yerde karşılarına çıkıyor. Çünkü herkes her gün sıklıkla çevrimiçi. Böylelikle işletmelerin müşterileriyle sohbet etmeleri, hikayelerini anlatmaları, ürün ve hizmetleriyle ilgili bilgileri yaymaları, satın alma için onlara ilham vermeleri sağlanmış oluyor.

Aşağıda Facebook'tan elde edilen istatistik, dijital reklamcılığın ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor: ABD'de bir Chevrolet ve Buick otomotiv bayisi olan Castle, geçen yıl çevresindeki 40 mil çapındaki bir alanda yaşayan potansiyel müşterilere çok aşamalı bir Facebook reklam kampanyası düzenledi. Kampanya sonucunda 23 araç satışı, 18.463 dolar kar elde etmiş ve reklam harcamalarının 23 katı geri dönüş sağlamıştır.

 

 

Yani, şimdi olduğumuz yer burası fakat bunun geleceği nedir?

Yakın zamanda yayınlanan, Econsultancy tarafından 500'ün üzerinde reklam verenin, pazarlama departmanının ve pazarlama ajansının anketleriyle hazırlanan Pazarlamanın Geleceği raporu önümüzdeki beş yıl içinde pazarlamanın nereye yöneleceği, hedef ve önceliklerin ne olacağı hakkında fikir vermesi için hazırlandı. Atölyeniz için dijital pazarlama alanlarını inceliyorsanız işte size rapordan bazı faydalı bilgiler.

1. Hikaye odaklı ve ilham verici içerik pazarlaması

Hemen hemen tüm işletmelerin müşterileri, özellikle dikkat çeken daha yumuşak, daha ikna edici bir araç olarak gelişen içerik pazarlamasına kıyasla, doğrudan reklamcılıktan sıkılmıştır.

Müşterileri yalnızca ürünlerine veya hizmetlerine yönlendirmek yerine, günümüz işletmelerinin takipçilere katma değer anlayışı ile ilham ve bilgi içeren mesajlar sağlaması gerekiyor.

Müşteriler tercih ettikleri ürün veya hizmetlerin arkasındaki ilginç hikayeleri duymak isterler. Örneğin bir atölye tarafından sağlanan sosyal medya içerikleri faydalı videolar içerebilir. Kendi videolarınız olmasa da başka yerlerden alıntılananları da söyledikleri sizin fikrinizi veya tavsiyelerinizi yansıttığı sürece paylaşabilirsiniz. Benzer şekilde atölyeyle ilgili kişisel hikayeler, kısa bir tweet şeklinde bile olsa, müşterilerinizin bağlantı kuracağı ve hatırlayacağı bir "hikaye" oluşturur.

2. Video

Kısa bir süre içinde, akıllı telefon her yaştan insanın içeriğe anında erişmesi için bir "yol" haline geldi. Akıllı telefonlarımızı ne kadar çok kullanırsak o kadar çok video izliyoruz.

Bu durum aslında içeriğin doğru olmasıyla işletmelere büyük fırsatlar sunuyor. Tüketicileri eski içerik bombardımanına tutarak değil hikayeyi yaratıcı bir şekilde anlatarak, kitlenin dikkatini kısa formatlarla çekerek ve bunlarla alakalı eğlenceli ve bilgilendirici içerikler sağlayarak ilerleyebilirsiniz.

İşte tüm işletmelerin video oluşturması ve / veya paylaşmasının neden aylar ve yıllar içinde daha da önemli olacağına dair 5 neden:

 

  1. TheDrum.com websitesine göre 2021 itibariyle mobil cihazlarda görüntülenen içeriğin %78'i video olacaktır.
  2. ‘Z Jenerasyonu’ (1990'ların ortasından 2000'lerin başlarına kadar doğmuş olan bireyler), diğer tüm cihazlara kıyasla mobil cihazlarda daha fazla zaman harcıyor.
  3. Ofcom verileri, 2017'de 16 ile 34 yaş aralığındaki bireylerin her gün ortalama 2 saat 37 dakika kesintisiz video içeriği izlediğini göstermiştir.
  4. 2020 itibariyle 1 kişinin çevrimiçi videoları izlemek için günde ortalama 84 dakika harcayacak olması öngörülmektedir.
  5. 5G'nin gelişiyle yüksek kaliteli videoların hızının mobilde 100 kat artacağı öngörülmektedir.
Yarının müşterileri, dijital pazarlamanın geleceğini nasıl şekillendiriyorlar?

 

Sonuçların da açık ve net olarak gösterdiği gibi, yarının seyircisi için dijital medya yönetimi yapmak istiyorsanız video içerikler üretmelisiniz.

Herhangi bir atölyenin kolayca oluşturabileceği basit bir video içeriği, etrafta bir tanıtım yürüyüşü ve resepsiyon alanının gösterilmesini içerebilir ve müşterilerin hizmet alacağı ortamı ve karşılama hizmetini gösterebilir. Veya müşterilerin kışın araçlarıyla nasıl ilgilenebileceklerine dair ipuçları sunan bir video da yararlı bir içerik sağlar. Ayrıca, bir motorun nasıl çalıştığını göstererek, daha az bilgili müşterilerin ilgisini çekmek için YouTube'daki bir videoyu paylaşmaya ne dersiniz? Bilgiyi paylaşan, müşteri üzerindeki gücü elinde bulundurmak için gizlemeyen şeffaf bir işletme türü olduğunuzu gösterir.

EBOOK'ımızı SAYISAL PAZARLAMA İNDİRİN

EBOOK'ımızı SAYISAL PAZARLAMA İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
Subscribe to our newsletter for the latest news.

MÜŞTERİ HİZMETLERİMİZ EBOOK'DAN KAYDOLMAK İÇİN TEŞEKKÜRLER.

İndirilebilir olduğunda sizinle iletişim kuracağız.

 
TELL US YOUR STORY

İLGİLİ MAKALELER

;
x ÜCRETSİZ E-KİTABI İNDİR

ÜCRETSİZ E-KİTABI İNDİR

Başarılı bir atölyenin Dijital
Pazarlama'yı nasıl kullandığını öğrenin

Indir
 
EBOOK'ımızı SAYISAL PAZARLAMA İNDİRİN

EBOOK'ımızı SAYISAL PAZARLAMA İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
Subscribe to our newsletter for the latest news.

MÜŞTERİ HİZMETLERİMİZ EBOOK'DAN KAYDOLMAK İÇİN TEŞEKKÜRLER.

İndirilebilir olduğunda sizinle iletişim kuracağız.

 
 
Close Menu

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Almost there...

Confirm Subscription

Please open the email we just sent you.

We don't want you to miss out - we're checking we have your correct details. TRW are part of the ZF Group.

TRW ÜRÜN YELPAZESİ

YEDEK PARÇA KATALOĞU ▶