Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

Referans programı oluşturmak için dijital ve sosyal medya nasıl kullanılır?

 

18/12/2018

Ağızdan ağıza yayılan Reklam güçlüdür. Güvenilir bir arkadaştan gelen kişisel bir öneri ile zıtlaşamazsınız. Atölyeniz için aktif bir referans programı benzer bir etki gösterebilir. Müşterilere teşvik edici bir şeyler sunun ve onları atölye çalışmanız hakkındaki görüşlerini kendilerine güvenecek insanlara yaymaları için teşvik edin.

Nilesen’in global veri analistlerine göre, insanlar kendilerine bir arkadaş tarafından önerilenleri satın almaya dört kat daha fazla yatkınlık gösterirler.

Oluşturacağınız bir referans programıyla, atölye için potansiyel yeni işler üretirken, sizin için referans olan müşterilerinizi de ödüllendirebilirsiniz. Bir referans programının yarattığı olası potansiyellerin satışla sonuçlanma olasılığı daha yüksektir çünkü müşterileriniz atölyenizle ilgili haberleri, ilgilendiklerini düşündükleri ya da bildikleri kişilerle paylaşırlar.

Gerçek zamanlı sonuçları analiz edebilen bir oto tamir atölyesi olarak, başarılı ve yönetilebilir bir program yaratmaya nasıl başlarsınız? Basit bir referans programı oluşturmak için dijital ve sosyal medyayı kullanmayla ilgili bu kılavuzu değerlendirebilirsiniz.

1. Teklif oluşturun

Bir müşteri olduğunuzu hayal edin. Ne tür teşviklerin sizi ilgilendireceğini düşünün. Tercih ettiğiniz mağazaların ve hizmetlerin sunduğu imkanları düşünün. Tüm müşteriler indirimden memnun olurlar.

Bu nedenle, yeni bir müşteriyi size yönlendiriyorsa, mevcut müşteriye bir sonraki ziyaretinde indirim kuponu sunabilirsiniz. Teklif ne kadar basitse o kadar iyidir. Amacınız, yeni müşterileri atölyenize yönlendirmenin ve bu yöntemle ödül kazanmanın mümkün olduğunu belirtmek olmalıdır.

Belirli satın alma işlemlerinde indirim alarak daha mutlu olabilirsiniz. Böylece herhangi bir faturada genel bir indirim sunmak yerine, sunduğunuz hizmetlerden daha fazla yararlanmayı teşvik edebilirsiniz. Daha özel bir teklif için bazı fikirler:

 

  1. Yarı fiyatına yağ değişimi
  2. Emisyon / güvenlik testi yaptırana ücretsiz yağ değişimi
  3. Belirli bir tutarın üzerinde yapılan herhangi bir onarım için ücretsiz yağ değişimi
  4. Başka bir hizmetin satın alınmasıyla birlikte ücretsiz veya indirimli lastik değişimi
  5. Belirli bir hizmette özel fiyat indirimi (örneğin: kalibrasyonlar 20 TL)
Referans programı oluşturmak için dijital ve sosyal medya nasıl kullanılır?

 

Sizin için referans oluşturmalarını sağlamanın anahtarı oluşturduğunuz avantajları düzenli olarak duyurmaktır. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu ve almak istediği mesajları faturalar ve takip eden e-postalar gibi içeriklere yardımıyla duyurabilirsiniz.

2. Teklifi kolayca paylaşılabilir yapın

Müşterinizin karşısına ne kadar az engel çıkartırsanız o kadar iyidir. En sadık müşterileriniz bile referans programınıza kaydolup teklif alımını tamamlamak için çok fazla adımla ilgili çaba sarf etmek istemez.

Tüm bu sıraladıklarımız arasındaki en kolay referans sistemi satın alma işlemi sonrası referanstır. Referans programı yaratıcısı Extole'a göre, satın alma sonrası adımlarda harekete geçirici bir mesaj varsa, müşterilerin referans paylaşma olasılığı 16 kat daha yüksektir.

Mesela, satın alma sonrası referans, müşterinin bir arkadaşıyla indirim kuponu paylaşmasını sağlayan bir elektronik faturanın alt kısmında yer alan basit bir "Paylaş" düğmesi şeklinde olabilir.

3. Referans programınızı tanıtın

Atölyeniz için cazip bir teklif oluşturup kolayca paylaşılabilir hale getirdiğiniz için, bunun tanıtımını yaparak bugüne kadar yaptığınız çalışmalardan en iyi şekilde yararlanmanız olasıdır. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri e-postadır. E-posta listenizdeki tüm müşterilere, referans paylaşmalarını sağlayacak bir e-posta göndererek ve / veya, sosyal medya kanallarınızda duyuru yayınlayarak başlayabilirsiniz.

İşte referans programınızı nasıl sunabileceğiniz, tanımlayabileceğiniz ve tanıtabileceğiniz hakkında düşünmeniz için, bazı önerilen referans avantajları ve adapte edebileceğiniz bir referans programı.

“Bir Arkadaşınıza Önerin ve [Atölyenizin adını girin]’dan Hediyenizi Alın
İşletmemize yönelik her türlü tavsiyeyi memnuniyetle karşılıyoruz. İşte bu yüzden oto tamir için arkadaşlarını, ailesini, komşularını ve çalışma arkadaşlarını işletmemize yönlendiren müşterilerimizi ödüllendirmek için bir program geliştirdik. [Atölyenizin adını giriniz] ‘da müşterilerimiz, referans programımızın aşağıdaki avantajlarından yararlanabilirler:

Bronz Referans Faydaları:
1 kişiyi atölyemize yönlendirirseniz, size ücretsiz yağ değişimi hediye etmek isteriz.

Gümüş Referans Faydaları:
Bir yıl içinde 4 kişiyi atölyemize yönlendirirseniz, size 1 yıl boyunca ücretsiz yağ değişimi hediye etmek isteriz.

Altın Referans Faydaları:
1 yıl içinde 8 kişiyi atölyemize yönlendirirseniz, size 1 yıl boyunca ücretsiz yağ değişimi ile tamir ve servis hizmetlerinde %10 indirim fırsatı hediye etmek isteriz.

Bir sonraki hizmet için geldiğinizde, ekte bulunan referans formunu doldurun ve atölyemize teslim edin. Unutmayın, önerdiğiniz kişi, [Atölyenizin adını giriniz] için yeni bir müşteri olmalı ve en az 50 TL’lik hizmet almış olmalıdır.”

Bir şans verin?

Atölyeniz için bir tavsiye programı oluşturmak, çok zaman alan bir proje olmak zorunda değildir. Aslında ne kadar basitse o kadar iyidir ve nispeten daha az çaba gerektirdiği için, atölyenize daha fazla sadakat ve daha fazla müşteri getirebilir.

EBOOK'ımızı SAYISAL PAZARLAMA İNDİRİN

EBOOK'ımızı SAYISAL PAZARLAMA İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
Subscribe to our newsletter for the latest news.

MÜŞTERİ HİZMETLERİMİZ EBOOK'DAN KAYDOLMAK İÇİN TEŞEKKÜRLER.

İndirilebilir olduğunda sizinle iletişim kuracağız.

 
TELL US YOUR STORY

İLGİLİ MAKALELER

;
x ÜCRETSİZ E-KİTABI İNDİR

ÜCRETSİZ E-KİTABI İNDİR

Başarılı bir atölyenin Dijital
Pazarlama'yı nasıl kullandığını öğrenin

Indir
 
EBOOK'ımızı SAYISAL PAZARLAMA İNDİRİN

EBOOK'ımızı SAYISAL PAZARLAMA İNDİRİN

Hükümleri ve şartları kabul ediyorum.
Subscribe to our newsletter for the latest news.

MÜŞTERİ HİZMETLERİMİZ EBOOK'DAN KAYDOLMAK İÇİN TEŞEKKÜRLER.

İndirilebilir olduğunda sizinle iletişim kuracağız.

 
 
Close Menu

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Almost there...

Confirm Subscription

Please open the email we just sent you.

We don't want you to miss out - we're checking we have your correct details. TRW are part of the ZF Group.

TRW ÜRÜN YELPAZESİ

YEDEK PARÇA KATALOĞU ▶